sobota, 9 lutego 2013

wiedeński NaschmarktOto Naschmarkt, który dzięki swojej bogatej tradycji mocno wpisał się w pejzaż handlowego Wiednia. Właśnie  tu mnóstwo mieszkańców miasta zaopatrzą się w produkty spożywcze. Dojedziemy do niego kolejką podziemną (wysiadamy na stacji Kettenbruckengasse na linii metra nr 4). Choć kupują tu zazwyczaj miejscowi to sam targ jest również atrakcją turystyczną. Istnieje od ponad 200 lat.  Na tej samej linii metra jadąc w stronę końcowej stacji Hutteldorf możemy zwiedzić słynny pałac Schonbrunn. Wystarczy wysiąść na stacji , która nazywa się podobnie jak sam pałac. 

jedyne znane mi miejsce, gdzie można kupić ogórki kiszone 
w stolicy Austrii 
Pałac Schönbrunn

Ulubiona rezydencja rodziny cesarskiej. Okazały pałac, który miał przyćmić przepychem Wersal, zaprojektował Johann Bernhard Fischer von Erloch. Według planów pałac miał stanąć na wzgórzu Gloriette, ale kosztowne kampanie militarne wymusiły ograniczenia w projekcie. Każdy z pośród 1441 pokoi i komnat Schonbrunn był potrzebny dla utrzymania dworu. Około 390 z nich było pokojami dla dyplomatów i komnatami przyjęć, całość obsługiwało 139 kuchni. W całym kompleksie  mieszkało około 1000 osób. 
Tu odbywały sie obrady Kongresu Wiedeńskiego,
Tu urodził się cesarz Franciszek Józef,
Tu w 1961 roku odbyło się spotkanie na szczycie pomiędzy ówczesnym przywódcą Stanów Zjednoczonych i ZSRR Kennedym i Chruszczowem.    

1 komentarz:

  1. czyzby austriacy nie lubili kiszonych ogorkow?:) ciekawy plac, pozdrawiam!

    bardzo proszę o głosik w konkursie: https://apps.facebook.com/axa_przygodazmartyna/index.php?id=18&zgloszenie=155 z góry dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń