sobota, 8 września 2012

Spotkane na szlaku ( Żmija zygzakowata )

Nie zawsze ma się takie szczęście aby spotkać na wolności gatunek chroniony w Polsce. Nie mam na myśli tak popularne: Bocian Biły spotykany prawie w całej Polsce, Kozica na tatrzańskim szlaku lub Żubra w Puszczy Białowieszczańskiej.


Cechy charakterystyce: Jedyny jadowity wąż w faunie Polski. Posiada ruchome zęby jadowite typu kanalikowego. Ciało krótkie, długość samców: 40-50 cm, samic : 50-60cm. Głowa sercowata, wyraźnie oddzielona  od szyi. Żernica oka pionowa, tęczówka intensywnie pomarańczowa lub żółta. Ubarwienie ie bardzo zmienne. Wyróżnia się trzy zasadnicze formy: brązową (najpospolitsza), srebrzystą i czarną (najrzadszą)  Wzdłuż grzbietu biegnie ciemna zygzakowata "wstęga kainowa", która jest niewidoczna u formy czarnej (melanistycznej). 

Występowanie: Europa ( z wyjątkiem Płw. Pirenejskiego, południowej części Płw. Apenińskiego, Płw. Bałkańskiego, Irlandii, Islandii i północnej części Płw. Skandynawskiego.) oraz północna Azja. W Polsce jest gatunkiem dość licznym, choć coraz rzadszym (bezlitośnie tępiona), znajdowanym jak na niżu, jak i w górach. Podane wcześniej odmiany barwy spotyka się na terenie całego kraju, jednak w środowiskach podmokłych lasów częściej występuje forma brązowa, a na terenach suchych i piaszczystych - forma srebrzysta.   

Tekst: Zwierzęta Chronione w Polsce. Gady - Andrzej Nowosad. 

1 komentarz:

  1. Oj, ja bym tego szczęściem nie nazwała ;) Każdy widok gada lub płaza na drodze mnie przeraża. Skaczę do góry, serce mam w gardle i dopiero po 10 sekundach zaczynam normalnie funkcjonować i mam okazję przyjrzeć się stworzeniu (ze skrzywioną miną). O ile nie uciekło wcześniej ;) Chyba tylko małych robaczków się nie boję :D

    OdpowiedzUsuń